Kada je u pitanju kozmetička industrija, većina nas ima određene predrasude i očekivanja o tome šta proizvodi mogu učiniti za našu kožu. Međutim, često se dešava da ta očekivanja nisu u skladu sa realnošću – sa brojnim informacijama i kozmetičkim preparatima dolaze i brojne dezinformacije koji mogu dovesti do zabluda i nepotrebnog trošenja novca.
U nastavku ćemo istražiti sedam najvećih mitova u kozmetičkoj industriji i otkriti istinu o tome šta zaista deluje, a šta su pak marketinški trikovi koji nemaju nikakvog učinka na našu kosu i kožu.
Mit 1. Ako imate masnu kožu, ne smete koristiti hidratantne kreme
Čak i ako imate masnu kožu, vašoj koži je potrebna hidratacija. Korišćenje hidratantne kreme zapravo može pomoći u regulaciji sebuma – ako ne hidrirate kožu, to može dovesti do prekomerne proizvodnje sebuma kao pokušaja vaše kože da se sama hidrira. Stoga, čak i ako imate masnu kožu, nemojte izbegavati korišćenje hidratantnih krema, ali vodite računa da one budu formulisane na prirodnoj bazi, bez štetnih hemikalija, koje mogu dodatno narušiti kvalitet vaše kože.
-
Aloe vera dnevna krema za lice1.990,00 RSD
Mit 2. Redovnim korišćenjem pilinga za lice možete oštetiti kožu
Još jedan prečest mit jeste da redovnim korišćenjem pilinga možemo oštetiti kožu, međutim, to nije sasvim tačno. Redovno korišćenje pilinga zapravo može biti izuzetno korisno po kožu. Piling uklanja mrtve ćelije kože s njene površine, čime se poboljšava cirkulacija i podstiče proizvodnja novih ćelija. To zauzvrat rezultuje glatkom, sjajnom i zdravom kožom lica.
Ipak, važno je imati na umu da preterano korišćenje pilinga može biti štetno za kožu. Prečesto korišćenje grubih pilinga može ukloniti prirodna ulja kože i uzrokovati iritaciju, suvoću i osetljivost kože. Stoga, preporučujemo korišćenje što nežnijih i prirodnih pilinga u proseku jednom do dva puta nedeljno.
Mit 3. Suva koža uzrokuje bore na licu
Iako suva koža deluje podložnija stvaranju bora, sama po sebi ne uzrokuje bore. Bore su najčešće uzrokovane gubitkom kolagena i elastina, prilikom prirodnog procesa starenja kože. Drugi faktori, poput izloženosti UV zracima, pušenje i loša ishrana, takođe mogu doprineti nastanku bora.
Iako suva koža ne uzrokuje bore, nedovoljna hidratacija ipak može pogoršati izgled postojećih bora. Kada je koža suva, bore mogu izgledati dublje i izraženije, što čini da nam lice izgleda starije. Redovnim korišćenjem hidratantnih krema i unošenjem dovoljne količine vode tokom dana, možemo pomoći sebi u održavanju mladalačkog izgleda kože i smanjiti vidljivost bora.
Mit 4. Masku za kosu treba držati na kosi nekoliko sati kako bi bila učinkovitija
Mnoge maske za kosu se zapravo mogu koristiti u vrlo kratkim vremenskim intervalima i ipak dati izvrsne rezultate. S druge strane ako maska ostane predugo na kosi, to može uzrokovati njenu suvoću i lomljenje, pa čak i suprotni efekat od željenog.
Vreme koje maska treba provesti na kosi najviše zavisi od njenog sastava i namene, ali i od tipa i stanja kose na koju se nanosi. Neke maske za kosu treba ostaviti na kosi samo nekoliko minuta, dok druge treba ostaviti duže kako bi sastojci dublje prodrli u kosu. Da biste bili sigurni da li pravilno koristite masku, uvek čitajte uputstvo, posavetujte sa svojim frizerom i birajte samo prirodne maske bez sintetičkih sredstava, parabena i petrohemije u sebi.
Mit 5. Korišćenje ulja na koži dovodi do povećanja proizvodnje sebuma
Nekoliko studija pokazalo je da korišćenje nekih vrsta ulja na koži može zapravo smanjiti proizvodnju sebuma. Na primer, ulje čajevca i ulje jojobe mogu biti korisna u borbi protiv akni i masne kože, jer uravnotežuju proizvodnju sebuma (tako što hidriraju kožu) i regulišu aktivnost lojnih žlezda.
Ipak, neka ulja koja su pretežno komedogena (tj. podstiču stvaranje mitesera) ili koja su teža i masnija, poput kokosovog ulja ili ulja badema, mogu za neke osobe stvoriti suprotan učinak i zapravo povećati proizvodnju sebuma. Stoga, uvek je najbolje prilagoditi upotrebu ulja vašem tipu kože i paziti na upotrebu preteških ulja ako imate masnu kožu sklonu aknama.
Mit 6. Tamni podočnjaci ukazuju na nedostatak sna
Iako nedostatak sna može biti jedan od faktora koji doprinosi pojavi tamnih krugova ispod očiju, to nije jedini uzrok. Podočnjaci mogu biti uzrokovani različitim uticajima, kao što su nasledni faktor, starenje kože, dehidratacija, alergije, stres, prekomerna upotreba kozmetičkih proizvoda, obilni ciklusi (nedostatak gvožđa), hormonalna fluktuacija i druga medicinska stanja.
Zato je važno utvrditi pravi uzrok problema i prilagoditi svoju rutinu nege kože i način života kako bi se to rešilo. Ako primetite da tamni krugovi ispod vaših očiju ne nestaju čak ni nakon dobrog sna, možda biste trebali razmotriti druge faktore koji mogu biti uzrok njihove pojave. U takvim slučajevima, važno je konsultovati se sa stručnjakom.
Nežne prirodne kreme za ovo ciljano područje vam takođe mogu pomoći da ublažite podočnjake i osvežite svoj izgled:
Mit 7. Korišćenje visokokoncentrovanih proizvoda za negu kože će brže dati željene rezultate
Visokokoncentrovani proizvodi za negu kože (kao što su serumi za lice) mogu sadržati veliku količinu aktivnih sastojaka koji mogu iritirati ili oštetiti osetljivu kožu lica, posebno ako se koriste prečesto ili u velikim količinama.
Umesto toga, pronađite proizvode koji su prilagođeni vašem tipu kože i koji su nežni, a istovremeno učinkoviti. Proizvodi s nižom koncentracijom aktivnih sastojaka mogu biti pojednako efektni ako se redovno koriste – obratite pažnju na kvalitet sastojaka, ne samo na njihovu količinu.
Zato vam preporučujemo Dermatherm 100% prirodan serum za lice – pojačivač hidratacije koji u svom sastavu sadrži samo najkvalitetnije organske sastojke kao što su termalna izvorska voda, odnosno voda organske slatke narandže poznate po svojim hidrirajućim svojstvima i maksimalnoj toleranciji na kožu.